Leczenie kanałowe - nowe metody czyli endodoncja - Dla dentystów

Stomatologia zachowawcza Chorzów

Błędne koło lęku przed dentystą

Zadziwiającym jest fakt, że w wysokorozwiniętym społeczeństwie wciąż pokutuje lęk przed wizytą u dentysty. Jak to możliwe, że dorośli, inteligentni, rozsądni przecież ludzie nie dbają o uzębienie? Przypuszczalnie przycz

Leczenie kanałowe - nowe metody czyli endodoncja - Dla dentystów Stomatologia zachowawcza Chorzów
yn należy szukać w bolesnych - dosłownie - doświadczeniach z przeszłości. Jeszcze kilkanaście lat temu gabinet dentystyczny odwiedzano dopiero w sytuacji kryzysowej, kiedy nieznośny ból zęba zmuszał do udania się po pomoc do specjalisty. Niestety dotyczyło to również dzieci. Bolący już ząb niejednokrotnie wymagał intensywnych zabiegów ze strony lekarza, nie zawsze przyjemnych. Sprawy nie poprawiał fakt, że stomatolodzy nie zawsze byli chętni do znieczulania zęba przy borowaniu. Tymczasem nawet niewielki ból w odczuciu przestraszonego dziecka, był z pewnością odczuwany dotkliwie. I choć teraz rzeczywistość gabinetów stomatologicznych jest zgoła inna, to w dorosłych już ludziach wciąż pozostał dziecięcy lęk. W ten sposób dorośli omijają gabinet dentystyczny szerokim łukiem, podświadomie obawiając się bólu. W ten sposób fundują sobie pogłębienie problemu z zębami. W efekcie prędzej czy później pojawi się próchnica, która pogłębiając się doprowadzi wreszcie do bólu. Takie sytuacje często kończą się leczeniem kanałowym lub resekcją zęba, co ponownie pozostawia za sobą złe wrażenie. W ten sposób dentysta nadal nie pozostaje na liście najpopularniejszych lekarzy, zaś problem pacjenta narasta. Zdecydowanie najrozsądniej byłoby raz przełamać rutynę błędnego koła i udać się na wizytę do stomatologa zanim dolegliwości bólowe w ogóle się pojawią


Dentysta podobnie jak każdy inny lekarz

Mimo iż świadomość społeczeństwa w dzisiejszych czasach zmienia się dość dynamicznie, to i tak nadal króluje przekonanie, że pośród najbardziej lukratywnych i prestiżowych zawodów musi się znaleźć prawnik i lekarz, w tym także lekarz stomatolog.

Kim jest lekarz stomatolog lub, inaczej mówiąc, dentysta? Jest to osoba, która jest uprawniona do praktykowania w wiedzy z zakresu stomatologii. W Polsce aby uzyskać tytuł lekarza dentysty należy ukończyć pięcioletnie jednolite studia magisterskie na kierunku lekarsko-dentystycznym w jednej z uczelni medycznych. Oczywiście prawo do wykonywania zawodu uzyskuje się po zdaniu specjalnego egzaminu i odbyciu stażu.

Jak wygląda praca dentysty? Mało kto wie, że gabinet dentystyczny to nie miejsce, do którego na wizytę powinno się przychodzić „prosto z ulicy”. Pojawienie się u dentysty z brudnymi zębami to wyraz braku kultury. Stomatolog oczywiście przyjmie takiego pacjenta, ale podobne faux pas nie tylko źle świadczy o pacjencie, ale utrudnia dentyście pracę.

Dentysta podobnie jak każdy inny lekarz musi mieć „stalowe nerwy”, ponieważ styka się nie tylko z pacjentami cierpiącymi na drobne ubytki albo lekki problem z próchnicą, ale również z osobami, które borykają się z bardzo poważnymi schorzeniami. Krąży również opinia, że jest to profesja, na której można zarobić miliony, mało kto jednak zdaje sobie sprawę z kosztów, jakie dentysta ponosi w ramach prowadzenia praktyki – koszty wynajmu gabinetu, zakupienia i utrzymania sprzętu oraz ewentualnie opłacenia pracowników.


Warto wcześniej podjąć leczenie również ze

Przynajmniej dwa razy do roku powinniśmy chodzić do stomatologa. Często czekamy z wizytą, aż zacznie nas boleć ząb - a to duży błąd. Jeżeli ząb boli to zazwyczaj znaczy, że pojawił się już stan zapalny i konieczne będzie leczenie endodontyczne, czyli kanałowe. Jeżeli bardzo zaniedbamy higienę jamy ustnej to może się okazać, że ząb trzeba będzie usunąć. A brak zęba nie tylko wygląda nieestetycznie, ale także może powodować przesuwanie się innych zębów. Dlatego tak bardzo ważne jest regularne uczęszczanie do gabinetu stomatologicznego nawet jeżeli wydaje się nam, że zęby mamy zdrowe. Dentysta zrobi dokładny przegląd i ewentualnie zaproponuje leczenie ubytków. Również na kontrolnej wizycie możemy usunąć kamień nazębny, który nieusuwany może prowadzić do parodontozy. Gabinet dentystyczny powinniśmy odwiedzać minimum dwa razy w roku. Zwlekając z wizytą szkodzimy również całego organizmowi. Nawet jeden niewyleczony ząb może być przyczyną rozbicia i złego samopoczucia. Warto wcześniej podjąć leczenie również ze względu na koszty. Im bardziej ząb jest zniszczony to tym droższe będzie jego leczenie.


Dzisiejsza stomatologia ma do zaoferowania naprawdę

Współczesny gabinet dentystyczny to miejsce, które mogą odwiedzać nawet najbardziej wrażliwi pacjenci. Przed laty dentysta kojarzył się ze wszystkim, co najgorsze. Ileż do dowcipów powstało o tych wszystkich nieszczęśnikach siedzących przed drzwiami gabinetu stomatologicznego, którzy w ostatniej chwili po prostu uciekali, bo tak bardzo bali się usiąść na fotelu. Ale to już przeszłość. Dzisiejsza stomatologia ma do zaoferowania naprawdę sporo wszystkim pacjentom. Można niemal rzec, że każdy potrzebujący pomocy znajdzie w tym obszarze to, czego szuka. Bezbolesne leczenie kanałowe, usuwanie zębów pod narkozą, plombowanie, usuwanie kamienia czy wreszcie implantowanie. Takich rzeczy nie robiło się przed laty i dlatego korzystajmy z tych szerokich możliwości. O zęby należy dbać i co do tego nie ma najmniejszych wątpliwości. Nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć, że im bardziej regularne będą nasze wizyty u dentysty, tym mniejsze będziemy mieli kłopoty z naszym uzębieniem. Niestety, zęby nie wyrastają raz na całe życie i jeszcze do tego co trochę przysparzają nam problemów.


Pragniemy mieć szeroki uśmiech i pokazywać

Pragniemy wyglądać atrakcyjnie, lecz bardzo często zapominamy o tym, co świadczy o naszej atrakcyjności. Jedną z podstawowych rzeczy, które dodają nam urody lub ją odbierają jest stan zębów. Pragniemy mieć szeroki uśmiech i pokazywać zadbane zęby, lecz jak to się ma do tego, gdy gabinet dentystyczny omijamy szerokim łukiem. Nie jest możliwe, aby przez lata mieć zdrowe zęby bez pomocy stomatologa, który zaleczy psujący się ząb, oczyści go, wybieli, a czasem usunie. A na miejsce usuniętego dentysta wstawi nowy sztuczny ząb, który będzie się trzymał np. na koronie. Stomatolog nie gryzie i nie zrobi nam krzywdy. Dlaczego więc ogromna ilość dorosłej populacji boi się wizyty u dentysty ? Wstyd przyznać, że dzieciom przychodzi to łatwiej niż osobom dorosłym. Wniosek jest taki, że dorośli bardziej od dzieci boją się stomatologa. Dziecku można nakazać, zachęcić do odwiedzenia dentysty, a nawet zaprowadzić. A w jaki sposób zmusić dorosłą osobę, aby odwiedziła gabinet stomatologiczny ? Gdy rozsądek się wyłącza, a włącza się strach, który ma wielkie oczy. Medycyna, a w tym stomatologia poszła już tak daleko, że wszystkie zabiegi możliwe są do wykonania pod znieczuleniem. Ponadto wszystkie zabiegi wykonywane są w jak najlepszych warunkach i przy użyciu specjalistycznych i sterylnych narzędzi. A sam stomatolog jest osobą, jak najbardziej kompetentną i bez obaw można powierzyć mu swoją jamę ustną, aby dokonał oceny uzębienia i dokonał oględzin dziąseł. A następnie umówić się na kolejną wizytę w celu podjęcia leczenia zębów.


Dentysta to nasz przyjaciel, nie powinniśmy się go bać ani unikać

Jak Cię widzą tak Cię piszą, a duży wpływ na postrzeganie naszej osoby przez innych ludzi ma nasz uśmiech i stan naszego uzębienia. Są ludzie, którzy o to nie dbają, ale oni także niestety nie odnoszą w życiu znaczących sukcesów. O wiele lepiej jest więc odwiedzać regularnie gabinet dentystyczny, co najmniej co pół roku czy najrzadziej co rok zgłaszać się na przeglądy i reagować, gdy tylko coś będzie nie tak.

Taką standardową sprawą, którą musimy robić od czasu do czas, jest ściąganie kamienia nazębnego. Kamień nazębny nie tylko brzydko wygląda, ale przede wszystkim jest siedliskiem bakterii, co może prowadzić do stanów zapalnych w całym organizmie. Obecnie dentysta najczęściej ściąga ten kamień za pomocą ultradźwięków, a do tego dokłada piaskowanie, które jeszcze dokładniej usuwa drobinki kamienia i nalotu i sprawia, że prezentujemy się jeszcze korzystniej.

Często stomatolog pomaga nam też w takich przypadkach, gdy ząb po prostu boli. Najczęstszą przyczyną zwykłego, nieostrego bólu zęba jest po prostu jego ubytek. Trzeba więc oczyścić to miejsce, wywiercić co trzeba i rozpocząć tak zwane plombowanie. Nie ma się co tego bać, to zabieg praktycznie bezbolesny.

W niektórych klinikach dentystycznych przyjmuje też chirurg stomatologiczny, który zajmuje się poważniejszymi przypadkami, jak na przykład skomplikowane złamanie zęba, albo leczenie pod mikroskopem. Na szczęście techniki dentystyczne są już obecnie tak zaawansowane, że stosowane jest znieczulenie komputerowe, które sprawi, że wizyta będzie bezbolesna i bezstresowa.



© 2019 http://dla-dentystow.glodowka.info.pl/