ch mogą się pojawić różnego rodzaju przebarwienia. Wybielanie zębów jest zabiegiem typowo kosmetycznym, a sam zabieg należy do tak zwanej stomatologii estetycznej. Istnieją dwa podstawowe rodzaje wybielania oferowane przez lekarzy stomatologów. Jedynym z rodzajów wybielania jest tak zwane wybielanie gabinetowe, które zapewnia natychmiastowy rezultat, aczkolwiek nie jest zalecane dla wrażliwych zębów. Innym rodzajem wybielania zębów jest wybielanie metodą nakładkową, która to metoda jest całkowicie nieszkodliwa dla zębów. Korzystający z metody nakładkowej pacjent otrzymuje specjalnie wykonane szyny oraz specjalny żel wybielający. Ponadto niektóre gabinety stomatologiczne posiadają w swojej ofercie opcję wybielania zębów, która łączy ze sobą te dwie metody.
Czym jest stomatologia dziecięca
Dzieci, zarówno jak dorośli, również są narażone na różnego rodzaju problemy związane z zębami. Stomatologia dziecięca jest osobnym działem stomatologii, ponieważ budowa zębów i jamy ustnej dzieci różni się od budowy człowieka dorosłego. Z tego powodu gabinety stomatologiczne posiadają w swojej ofercie osobno zabiegi w ramach stomatologii dziecięcej. Właściwe dbanie i higiena zębów jest istotna dla każdego, niezależnie od wieku, dlatego usługi z zakresu stomatologii dziecięcej są często oferowane przez gabinety stomatologiczne. Ponadto istnieje możliwość tak zwanej wizyty adaptacyjnej w gabinecie stomatologicznym, podczas której nie wykonuje się żadnego zabiegu, tylko oswaja się dziecko z samym gabinetem i z lekarzem dentystą. Stomatologia dziecięca bywa inaczej nazywana pedodoncją i posiada szeroki zakres zagadnień. Przykładowymi zabiegami z zakresu pedodoncji są - leczenie zębów mlecznych, leczenie zębów stałych niedojrzałych czy też szeroko rozumiana profilaktyka próchnicy, wad zgryzu i chorób błony śluzowej u dzieci.
Ortodoncja jako specjalność stomatologiczna
Ortodoncja jest jedną z wielu specjalizacji stomatologicznych. Niektóre gabinety stomatologiczne specjalizują się jedynie w leczeniu ortodontycznym, ponieważ jest to dość szeroki dział stomatologii. Ortodoncja zajmuje się leczeniem wad zgryzu, wad szczęko-twarzowych oraz nieprawidłowości zębowych. Leczenie ortodontyczne jest więc nastawione na długoterminowe trwanie, ponieważ przywracanie zgryzu do jego prawidłowej formy zajmuje nieco czasu. W leczeniu ortodontycznym wykorzystuje się specjalne aparaty ortodontyczne, które są wykonane pod indywidualnego klienta. Same aparaty ortodontyczne można podzielić na dwa główne rodzaje, a są to aparaty ruchome z możliwością wyjmowania oraz aparaty stałe. Ortodonta jest lekarzem specjalistą zajmującym się profilaktyką, diagnozowaniem i leczeniem wszelkich wad zgryzu. Do różnych wad zgryzu stosuje inne rodzaje aparatów, które korygują daną wadę. Warto wiedzieć, że leczenie ortodontyczne można przeprowadzić w każdym wieku zarówno w celach profilaktycznych, jak i estetycznych.
Leczenie próchnicy zębów
Próchnica zębów jest najczęstszym problemem, który zmusza nas do odwiedzenia gabinetu stomatologicznego. Warto więc wiedzieć, czym w ogóle próchnica jest i w jaki sposób powstaje. Próchnica zębów jest to bakteryjna choroba zakaźna twardych tkanek zęba. Próchnica objawia demineralizacją substancji nieorganicznych. Używając innego języka można powiedzieć, że ząb zaatakowany przez próchnicę czernieje. Żeby próchnica zęba mogła zaistnieć potrzebne są cztery czynniki występujące jednocześnie, a są to bakterie, cukry, podatność zębów oraz czas. W walce przeciw próchnicy stosuje się różne metody i zabiegi, gdzie najprostszą z nich jest po prostu odpowiednia profilaktyka. Działem stomatologii, który zajmuje się leczeniem próchnicy i ubytków próchnicowych jest stomatologia zachowawcza. Gabinety stomatologiczne oferują szeroki zakres usług w związku z leczeniem oraz profilaktyką próchnicy zębów. Ubytków próchniczych nie da się zregenerować, więc celem leczenia jest zachowanie dotkniętego próchnicą zęba.